גישור או גירושין בהסכמה?

במה מודל הל"ב – המרכז לגירושין בהסכמה עדיף על תהליך גישור?

לתהליך גישור גירושין יש יתרונות משמעותיים והוא מתאים מאוד במקרים רבים.

אבל יש לו גם חסרונות מובנים ויש רבים שהוא אינו עונה על הצרכים שלהם ואינו מתאים לנסיבות המקרה שלהם.

החסרונות של גישור בהליך גירושין:

חוסר איזון לפערי כוחות בין הצדדים

אחד העקרונות הבסיסיים ביותר בתהליך גישור הוא הניטראליות של המגשר. במקרים של פערי כוחות בין הצדדים, כלכליים, אישיותיים, רגשיים או אחרים המגשר אינו רשאי לאזן את פערי הכוחות לטובת הצד החלש. אם יעשה כן יחטא להליך הגישור.  כך עלול לקרות שהסכם הגישור יפגע בצד החלש וינציח את פערי הכוחות בין הצדדים למשך שנים רבות. חשוב להדגיש שפערי הכוחות האמיתיים הם לעיתים סמויים מן העין. לא תמיד הצד החזק יותר כלכלית הוא גם החזק בתהליך. הוא עשוי להיות תלותי רגשית וסחיט הרבה יותר. כך גם לא תמיד הצד היוזם את המהלך הוא הצד החזק בתהליך. גם הוא לעיתים עשוי להיות תלוי יותר בצד השני. כל מקרה והנסיבות המיוחדות שלו. בהליך גישור קשה לאזן את הפערים האלו.

חשש מטעויות ומויתורים מוגזמים

ככלל בתהליך גישור, המגשר פועל על מנת לקדם הסכמה בין הצדדים תהא אשר תהא. כאשר הצדדים מסכימים ביניהם המגשר אינו מתערב בהסכמה אלא במקרים קיצוניים. למשל כאשר אחד הצדדים עושה ויתורים מפליגים כלפי משנהו (לעיתים בשל אותם פערי כוחות הקיימים ביניהם או לעיתים מתוך בורות, חוסר מודעות לסטנדרט המשפטי או כל סיבה אחרת) לא יתערב המגשר בהסכמה ולא יפקפק בהסכמתו. לעיתים הדברים מתבררים לאחד הצדדים לאחר חתימת הסכם הגישור כאשר כבר מאוחר מדי לשנות את ההסכמה.

קשיים בתקשורת בין הצדדים

בני הזוג בהליך גירושין הם במצב לא פשוט זו מול זה וכל אחד מול עצמו. המטענים הרגשיים שלהם זו מול זה קשים ובשיאם. מערכת היחסים ביניהם עלולה להיות על סף התדרדרות והקצנה כל הזמן. האש מתלקחת בקלות. לא תמיד הם רוצים או מסוגלים לתקשר ולהידבר זו מול זה באופן ישיר. לפעמים מערכת היחסים היא במצב כזה שהליך של גישור פשוט לא מתאים.

תהליך קבלת החלטות במהלך גישור

גם כאשר אין פערי כוחות משמעותיים כל כך הליך הגישור מטיל אחריות על הצדדים בבניית ההסכמות ביניהם. המגשר לא מייצג אף אחד מהם והוא מחויב לניטראליות מוחלטת. לבני זוג רבים קשה לשאת לבד בכובד המעמסה. הם זקוקים לאיש מקצוע מנוסה הנאמן רק להם ומסוגל לסייע להם בתהליך קבלת ההחלטות המורכב בכל כך הרבה עניינים משמעותיים כל כך להמשך חייהם.

להרגיש מוגן ובטוח

בני זוג רבים פשוט זקוקים לייצוג ולליווי המשפטי הצמוד של עורך דין גירושין על מנת להרגיש מוגנים בטוחים יותר. תהליך הגירושין הוא תקופה של אבדן אמון ובלבול. דמות מקצועית, מנוסה ואמינה שאמונה רק על הזכויות, האינטרסים והצרכים של בן הזוג גורמת לו להרגיש מוגן, שמור ובטוח יותר ומסייעת לו להתקדם ולקבל החלטות לקראת הסכמה מלאה.

בהל"ב – המרכז לגירושין בהסכמה אנחנו מספקים מענה לחסרונות האלו ומציעים תהליך שמתאים לכולם. מצד אחד כל אחד מיוצג על ידי עורך דין גירושין אשר נאמן אך ורק לאינטרסים ולצרכים שלו ומבטיח לו הגנה משפטית מלאה. מצד שני עורכי הדין משתפים פעולה ביניהם ושניהם נאמנים ופועלים לקידום הסכמה בין הצדדים. 

קראו עוד על מודל חמשת השלבים של המרכז לגירושין בהסכמה

השוואה לשיטות אחרות

כללי הל"ב – המרכז לגירושין בהסכמה

איך מצטרפים?

צרו קשר לייעוץ משפטי

הנכם מוזמנים ליצור איתנו קשר בכל שאלה ובכל נושא

Comments are closed.